“İyi mükemmelin abisidir” kendime ve koç meslektaşlarıma öneriler

‘Dünyada Görmek İstediğiniz Değişim Kendisi Siz Olun’ – Gandhi

Biz sadece kendimizi değiştiririz, kendimizi değiştirirsek de dünya değişir. Koçluk çok güzel bir iş. Bunu bir girişim, büyütülebilecek bir iş olarak görün. Bunu yaptığınız zaman kendiniz bile çok şeyin bambaşka olduğunu göreceksiniz. Mesleğiniz koçluk olmasa bile, işinizi bu mantıkla büyütebilirsiniz. Eğitim olanakları ve takip olanakları çok var. Pazarı anlamak için, denemek için çok yol var. Bunların hepsi yapılabilir şeyler. Ben yapamam demeyin. Önemli olan niyetinizin olması. Sonuçta niyetiniz var ise bu kaynakların hepsi sizde mevcut. Bol bol deneme yanılma imkanları var, yapın. Pazarı anlamak için oyuncuları takip edin, onları çok iyi izleyin. Bunlar size birçok şey anlatacaktır.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre yöneticilerin %47’den fazlası şirketlerinde bir yenilik kültürü inşa etmeye yatırım yaptıklarını söylüyor. Bu araştırma bize pes etmeden gelişim yolcuğuna hizmet etmeye devam edin diyor. Çünkü yolda birçok engeller olacak. Vazgeçmeyi düşündüğünüz çok zamanlar olacak. Ama unutmayın siz buna emek verdiniz, yatırım yaptınız, para harcadınız ve bu işi severek yapıyorsunuz. Yolda kalmak için bunları her zaman aklınızda tutun. İstikrarlı olursanız inanılmaz bir başarı sizi bekliyor. Negatife değil pozitife odaklanarak, ileri doğru hareket edin. Başarısızlığı da deneyimleyin, duvara çarpın oradan da çok şey öğreneceksiniz. Başarısız oldukça nasıl başarılı olacağınızı anlarsınız. Hayır’lar size birer hediyedir. Hayır’ı duydukça siz nereyi geliştirmeniz gerektiğinizi fark edersiniz. Mesela kırmanız gereken önyargılarını, değiştirmeniz gereken yaklaşımları fark edersiniz. O müthiş bir keşif yolu ve deneyimdir.

Şirketlerin% 52’si çalışanların becerilerini geliştirmeye yatırım yapmayı planlıyor. Becerilerin gelişiminin sonuçları mükemmele ulaşabilir mi? İyi mi mükemmel mi? İyi mükemmelin abisidir. İyiyi seçin, iyi yapın sonra en iyisini yapmaya çalışın sonra mükemmele geçin. Çünkü ilk başta ben mükemmel yapacağım demek tembellik oluyor. Yola da çıkılmıyor. O yüzden iyi mi mükemmel mi, ben iyi diyorum. Mükemmel yapmaya kalktığınız zaman maalesef vazgeçme çok oluyor.

Kendinizi bilin, gerçeği olduğu gibi kabul edin ve doğaçlama yeteneğiniz olsun. Duygusal dayanıklılıkta bunlar çok önemli cebinizde mutlaka olsun. Elimizde her zaman kalem kitap olmayacak, bu yüzden doğaçlamanın gücü çok önemli. Doğaçlamayı mutlaka geliştirin. Bilgi çok önemli ama doğaçlama ile kullanılan bilgi çok daha kuvvetli.

Son olarak çabalayın. Ne kadar çok çabalarsanız siz o kadar iyi yaparsınız. Her çabanızla daha da iyisini yapacaksınız. Bunu hiçbir zaman unutmayın. Çabalamaktan ve başarısızlığın gücü sizi müthiş bir başarıya götürecek.

Tuna Aktuna, PCC
ICF Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi