Yeni Nesil Yetenekler & Koçluk Kültürü

Günümüz yeni nesil organizasyonlar, işlerini, kurallar yerine prensiplere dayalı olarak yürütme eğilimine giriyorlar. Bunun için insan odaklı koçluk kültürünü öğrenmeye ve organizasyonlarında uygulamaya başladılar.

 

2017 yılında ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) nun Washington DC deki kongresinde izlediğim bazı sunumlar koçluk kültürün hızla yeni bir yönetim modeli olduğunu ve gelecekte üzerinde önemle çalışılacağını gösteriyordu. Uluslararası danışmanlık şirketi PWH tarafından yapılan sunum içinde gösterilen bir anket sonucunda yeni nesil çalışanların, kendilerini, değerli hissedecekleri şirketlerde çalışmayı tercih ettikleri çıkmıştı.

 

Yeni nesil insanlar kendisini dinlemeyi bilen, taktir eden, doğru geri bildirim verebilen, empati kurabilen ve insan potansiyeline yatırım yapan organizasyonlarda çalışmak istiyor. Koçluk kültürünün tek başına tüm engelleri aşması mümkün değil bu engellerin aşılmasında tüm karar alıcıların ortak liderlikte anlaşmış olmaları iyi olacaktır.

 

Ortak liderlik, takımın tüm bireylerinin liderlik fonksiyonlarına sahip olması anlamına gelse de önemli olan bu yaklaşımın organizasyonun her noktasına erişmiş olması.

 

Koçluk yaklaşımı, organizasyonun her noktasında yer alan bir kültürü temsil etmelidir ki bu sayede insanların potansiyellerini ortaya çıkartabilmeleri, performanslarını arttırmaları ve bunu yaparken engellerini fark ederek çözüm bulmalarını sağlamaya destek olmalıdır. Bu sayede çalıştığı yerde performansı yüksek, işinde anlam bulan, verimli, bağlılığı yüksek ve mutlu çalışanların olduğu organizasyonlara dönüşüm sağlanabilir.

 

Sözünü ettiğimiz bu yeni nesil organizasyonların diğerlerine farklılık yaratacak özellikleri, iletişim sorunlarının olmadığı, içsel motivasyonu yüksek, kendine güvenen ve insiyatif alabilen insanlarla çalışıyor olmalarıdır.

 

Yeni nesil çalışanlar kendilerine değer verilmesini, güvenilmesini ve sorumluluk verilmesini istiyorlar.

 

Koçluk kültürü yönetim yaklaşımları ile yeni nesil çalışanların taleplerinin önemli bir kısmı yerine getirilebilir.

 

Unutulmaması gereken önemli bir konu yeni dönemde yetenekli gençlerin organizasyonları seçme özgürlüğe sahip olmaları ve bundan dolayı tercih edilen yetenekler ile çalışmak için organizasyonların büyük çaba harcayacağı zamanlar başlamıştır.