Dünyanın en iyi tenis koçlarından, Lluis Bruguera, İstanbul’da Tenis Antrenör Eğitim Semineri’nde konuştu ve Türkiye’ye has bir sistem oluşturmak için çalışacaklarını söyledi.

Seminerde ele alınacak temel konuları ana başlıklarıyla vererek konuşmaya başlayan İspanyol hoca, ardından iyi bir oyuncuda olması gereken özellikleri sıraladı. Bruguera, profesyonellik için atılması gereken adımlarla ilgili yol haritasını da açıkladı.

Özgüveni yüksek oyuncular yetiştirmek için çalışacaklarını belirten Bruguera “Bu işin matematiği yok duygularla yola çıkacağız. Oyunun içeriği kontrol temalı bir oyun olacak” dedi. Bu haberin tarihi 2010 yılına ait, eski olabilir ama anlatmak istediği konu oldukça önemli ve güncel.

Tim Gallwey, teniste içsel oyunların ve duyguların nasıl yönetilebileceğini, bundan yaklaşık 43 yıl önce ile defa dile getirdiği zaman antrenörler tarafında pek itibar görmediğini yazmıştı, ancak günümüzdeki modern koçluk yaklaşımı Gallewey’in içsel oyunlar ile ilgili benlik-1 ve benlik-2 yaklaşımlarının daha çok önemsendiğini gösteriyor.

Özgüveni yüksek tenis oyuncuları yetiştirebilmek için mental anlamda koçluk becerilerinin, hem sporcularda hem de tenis koçlarında olması artık kaçınılmaz. Roger Federer gibi (EQ) duygusal zekası yüksek oyuncuların uzun yıllar süren başarılarının arkasında fiziksel antremanlar kadar içsel oyunları ile mücadele, kendilerinin ve rakiplerinin duygularını yönetebilme becerileri de var.

Dünya’da ICF (International Coaching Federation) büyük katkısı ile duygusal zeka odaklı koçluk yaklaşımı iş hayatında olduğu kadar spor ve sanat dünyasında da hızla yaygınlaşıyor.

Benim bu konudaki düşüncem çok yakın zamanda iş, sanat ve sporda özgüven gelişimi ve başarı odaklılık için daha fazla uluslararası standartlarda eğitim almış profesyonel koçunun hizmet sağlayacağı yönündedir.

Sporcuların kendi potansiyellerini keşfetmeleri ve içsel engellerinin farkına varabilmeleri için verilen emeklerin meyveleri yakın zamanda kendisini daha fazla göstermeye başlayacaktır ve Türkiye’nin tenis sporundaki gelişimi için oldukça fayda sağlayacaktır.

www.tenistezihinoyunlari.com