Liderlik Önce Kendine Liderlik Yapabilmektir

Günümüzde yapay zeka her ne kadar gündemde de olsa da aslında insanlık yeni bir yüzyıla girdi.

Bu yüzyılda, insan değeri daha da fazla önemsenecek, insan potansiyelinin ortaya çıkartılması için yoğun çaba harcanacak ve insan odaklı yönetim yaklaşımları olacak.

Bu yeni yüzyılda doğa ve insan dengesini çok daha fazla konuşulacak. İnsanın maksimum potansiyeli, çevre koruma duyarlılığını, insana hayvana, doğaya saygı ve sevgiyi daha fazla gündemde göreceğiz.

İnsan odaklı olmak koçluk kültürü yaklaşımıdır. Bu yeni yüzyılda koçluk kültürünü çok öğreneceğiz. Ülkemizin bu yeni yüzyılda daha çağdaş ülke olabilmesi için öncelikle vatandaşlarının doğru iletişim kurabilen, birbirini dinleyebilen, doğru tartışabilen, geri bildirim alabilen/verebilen, empati kurabilen ve kendi potansiyelinin farkında olması gereklidir.

Potansiyelinin farkında olan bir toplum, engellerinden arınarak performansını arttırabilirse bilim yapabilir, ürün ve hizmetler üretebilir.

Liderlik vasıfları güçlü bir toplum üretken ve etkili olur. Liderlik önce kendine liderlik yapabilmektir. Başkasının komutlarından çok kendini yönetebilen insanların sayısı hızla artıyor. Değişimin hızlı ve sürekli olduğu bir zamandan geçiyoruz. Yeni versiyon insanlık bambaşka olacak hazırlıklı olalım derim.